Bílé skvrny, fleky na nehtech

Čas od času se jistě i vám objeví bílá skvrna na nehtu. Jedná se o drobné flíčky, které postupně odrůstají. Týkají se především nehtů na rukou, nebo alespoň těm na nohách málokdo věnuje pozornost. Co ty skvrny znamenají? Jak si s nimi poradit? Jak je zamaskovat?

Mnoho lidí bílé skvrny na nehtech chybně spojuje s nedostatkem vitamínů či minerálů. Často se hovoří o nedostatku vápníku nebo zinku. Pokud ale objevíte bílou skvrnku, rozhodně to není důvod k tomu, abyste ve velkém začali pít kravské mléko a konzumovat každý den k snídani jogurty. Jelikož tato domněnka je laická a nikdy nebyla potvrzena.

Proč se na nehtech objevují bílé skvrny

Bílé skvrny pravděpodobně vznikají vlivem nárazu, které si mnohdy ani sami neuvědomujeme. Určitě se vám už stalo, že jste se nedbale uhodili do prstu o stůl nebo že jste si přibouchli palec ve dveřích. Ano, právě toto jsou nejčastější příčiny vzniku bílých skvrn. Jelikož nehty nevyužíváme k získání potravy (jako mnoho jiných savců), plní dnes spíše estetickou funkci. Pokud se tedy na nehtu nečekaně objeví bílá skvrnka, dokáže to zkomplikovat přípravy na důležitý večer.

Jak se zbavit bílých skvrn

Většina lidí tyto bílé flíčky neřeší a jednoduše je nechá odrůst. Než vám nehet odroste, trvá to zhruba 1 až 2 měsíce – záleží na tom, jak své nehty nosíte dlouhé. Navíc pokud se skvrna dostane ke konci nehtu, splyne s jeho bílým okrajem a už je téměř neviditelná.

Zakrytí pomocí laku na nehty

Pokud bílou skvrnu spolehlivě chcete zakrýt, nehty si nalakujte. Pod základní barvu však použijte ještě podkladový lak. Jinak hrozí, že vaše nehty chytnou nádech ještě do jiného odstínu. Spolehlivě zakryje bílá, růžová a samozřejmě i tmavé odstíny. Vyvarujte se však francouzské manikúře, ve které by byly skvrny vidět. Pokud nejste se svými nehty obecně spokojeni, můžete vyzkoušet nehty umělé, gelové nebo akrylové.

Co údajně znamenají bílé skvrny na nehtech

Nedostatek vitamínů a minerálů

Ve svém okolí se určitě setkáte s rozmanitými názory na to, co bílé skvrny na nehtech znamenají. Nejčastěji se jedná o zmíněný nedostatek vápníku nebo zinku. I tak však můžete zkusit užívat speciální vitamíny nebo minerály. Věřte ale, že jimi bílé skvrny nezastavíte.

Problémy s játry, ledvinami, se slinivkou

Mnoho lidí bílé skvrny na nehtech spojuje ještě se závažnějšími nemocemi, jako je porucha funkce slinivky neb ledvin. Někdo hovoří o nadbytku bílkovin ve stravě, jiný zase o velkém příjmu jednoduchých cukrů nebo obecně o špatném jídelníčku. Špatná životospráva se na nehtech může podepsat celkovou změnou jejich barvy, lámáním, třepením nebo rýhami. Někteří lidé označují bílé skvrny za projev cirhózy jater.

Špatná péče o nehty

Nehty mohou zrcadlit nemoci vnitřních orgánů. Tyto projevy však berte vždy s rezervou a klidně se je nebojte prodiskutovat i se svým lékařem. Rozhodně však nejsou důvodem k panice. Většinou se jedná o banalitu nebo o špatnou péči o nehtové ploténky a okraje nehtů – například používáním nekvalitních nůžek, tupých pilníků apod.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *