Bradavice na noze či ruce

Bradavice jsou drobné výrůstky, které napadají kůži a sliznice. Jedná se o nezhoubné výrůstky, které se jinak označují také jako veruky. Na rozdíl od mateřských znamének, se kterými si bradavice lidé často pletou, se jedná o infekční onemocnění. Bradavice se mohou vyskytovat kdekoliv na těle – nejčastěji na ploskách nohou, na rukou nebo i v obličeji.

Za vznikem bradavic nejen na noze stojí papilomavir HPV, který může způsobit například i rakovinu děložního čípku. Z bradavic však hrůzu mít rozhodně nemusíte. Nejsou zhoubné a dají se snadno odstranit. Poradíme vám, jak se bradavic na nohách a na rukách zbavit a jak jejich vzniku předcházet. Patří mezi kožní problémy, které jsou nevábné na pohled a mohou se tak negativně podepsat i na vaší psychice.

Kde můžete chytit bradavice

Jako většinu kožních nemocí tak i bradavice nejčastěji chytnete ve veřejném bazénu, v sauně nebo na koupališti. Mají rády všechna vlhká místa. Navíc se přenášejí i jen dotekem infikovaného místa (většinou v případě bradavice na ruce). Papilomavir se usídlí ve vašem podkoží a infekci může trvat i několik měsíců až let, než propukne. V této době však fungujete jako přenašeč, takže můžete bradavicemi nakazit své blízké, aniž byste je vy sami měli.

Jak se bradavice poznají

Bradavice jsou drobné výrůstky. Nejčastěji se setkáváme s pravými, plantárními, plochými, nitkovitými a genitálními bradavicemi. Na ploskách nohou se běžně objevují bradavice plantární. Pravé bradavice se svou velikostí zpočátku přibližují ke špendlíkové hlavičce, mají vystouplý tvar a můžeme je tak pozorovat nejčastěji na rukách. Postupně se samozřejmě zvětšují a mohou se na rukách rozšiřovat. Bradavice, které se nacházejí na nohách, se zanořují hluboko do kůže. Nejsou tedy vystouplé. Zatímco pravé bradavice nebolí, tyto mohou být při chůzi velmi bolestivé. Jen málokdo tak s jejich léčbou otálí. Uvnitř bradavic můžeme pozorovat černé nebo červené tečky vlivem krvácení.

Jak se léčí bradavice

Kdy jít k lékaři

Jakmile pozorujete na svých rukách nebo nohách příznaky bradavic, doporučujeme navštívit praktického nebo kožního lékaře. Ten rozhodne, zda se skutečně jedná o bradavici a podle toho zvolí vhodnou léčbu. Nejčastěji se přistupuje ke kryoterapii, při které se bradavice mrazí tekutým dusíkem. U větších bradavic na je vyžadováno více návštěv.

Domácí léčba

Jestliže se návštěvy lékaře z nějakého důvodu obáváte, můžete vyzkoušet domácí léčbu. V lékárně si zakupte volně prodejný přípravek na bradavice a jím výrůstky potírejte. Většinou trvá několik týdnů, než bradavice zmizí. Navíc nemáte jistotu, že jste ji odstranili úplně a že se již nikdy neobjeví. Rozhodně bradavice neřezejte ani do nich nijak jinak násilně nezasahujte – to by vedlo pouze k jejich rozšíření po těle. Vyzkoušet můžete i vlaštovičník nebo česnek – tyto babské rady však fungují jen zřídkakdy.

Jak bradavicím předcházet

Stejně jako u mnoha dalších kožních nemocí, i zde je nesmírně důležitá prevence. Dbejte na hygienu. Pravidelně dezinfikujte svou obuv a měňte ponožky. Jestliže chcete navštěvovat veřejné sprchy či bazény, zvažte pořízení koupacích bot. Navíc buďte zodpovědní a pokud vy sami bradavicemi trpíte, vyhněte se těmto veřejným místům.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *