Deformace nehtů

Nevzhledné, deformované a na pohled až odpudivé nehty dokáží opravdu potrápit. Pokud hledáte jejich příčinu, přečtěte si náš článek. Deformace nehtového lůžka, valu nebo nehtové ploténky je nejčastěji příznakem plísňového onemocnění zvaného onychomykóza. Postihuje především nehty na nohách, může se ale objevit i na rukách.

Zdeformovat nehet však dokáže i stres, úraz, lupénka nebo srdeční vady. Samotný nehet má tvar daný především dědičností. Ovlivnit ho můžete i tím, jak si nehty stříháte nebo pilujete. Zdravý nehet poznáte podle toho, že je hladký a v okolí nehtové ploténky nepozorujete žádné otoky nebo výrůstky.

Onychomykóza – nejběžnější houbovité onemocnění

Onychomykóza je infekční plísňové onemocnění, které vzniká na nehtech. Plísně mají rády vlhkost, a proto se mohou objevit jako důsledek zapaření v neprodyšných botách, ponožkách nebo obecně při nedostatečné hygieně nohou. Onychomykózu rovněž můžete chytnout v sauně, v bazénu nebo ve společné sprše. Kromě nehtové deformace se projevuje také změnou barvy nehtu (obvykle jeho zežloutnutím) nebo otoky spojenými s bolestivostí nehtů a prstů. Onychomykózu na první pohled pozná váš praktický lékař, který předepíše vhodnou antimykotickou mast nebo tablety pro vnitřní užívání.

Deformace nehtu po úrazu

Když nehet začne zarůstat, dostane se vám pod něj tříska nebo se do nehtu nějak uhodíte – například si jej přibouchnete do okna nebo do dveří, i tehdy se může zdeformovat. Zánět často vede k odloupnutí celého nehtu, na jehož místě vyroste nový, ale deformovaný, nehet. Záněty se proto vyplatí nepodceňovat a pokud je doma sami nezvládáte vyléčit, opět navštívit lékaře. Pod nehtem se rovněž může objevit krevní sraženina, která však postupně odroste.

Lupénka

Lupénka je kožní onemocnění, které se projevuje červenými šupinatými ložisky. Jedná se o neinfekční onemocnění, kterým mnoho lidí trpí i celý život. Typická je deformace nehtů v podobě malých důlku. Nehty mají také žlutou nebo hnědou barvu. S tímto problémem vám pomůže lékař, když určí, zda vaše deformace je příznakem lupénky či nikoliv.

Nedostatek železa

I nedostatek železa může deformovat vaše nehty. Takto postižené nehty mají lžičkový tvar s vyvýšenými okraji. Jakmile minerál do svého těla doplníte, měla by tato deformace zmizet. Podobně deformované nehty jsou spojené také se zvýšenou funkcí štítné žlázy nebo mohou být i vrozené.

Deformace vlivem chemických prostředků

Pokud si často máčíte ruce, například myjete podlahu, okna nebo stíráte prach, používejte šetrné mycí prostředky. Nevhodné chemikálie mohou vašim nehtům opravdu ublížit. Nehty mohou ztratit svou pevnost i tvar. Jestliže pozorujete nějaké deformace vlivem čistících prostředků, začněte používat jiné přípravky pro úklid své domácnosti. Pokaždé své ruce a nehty dobře omyjte čistou vodou s hydratačním mýdlem a ošetřete je mastným krémem nebo olejem.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *