Hnis pod nehtem

Hnis pod nehtem může být příznakem poranění nehtového lůžka, valu nebo ploténky. Ačkoliv se na první pohled může jednat o banalitu, určitě vám nedoporučujeme ji podceňovat. Zhnisaný nehet je většinou citlivý na dotek až bolestivý. Mnohdy si jej můžete vyléčit sami, někdy postačí pomoc praktického lékaře a často se musíte obrátit i na zručného chirurga.

U poraněného nehtu je potřeba důsledně dodržovat hygienu. Zánětlivé onemocnění zasahuje do zdravé tkáně, kterou rozkládá. Z dlouhodobého hlediska je tedy pro vaše tělo nebezpečné. Zároveň je na pohled i dotek nepříjemné a má nevábný odér.

Nejčastější příčiny hnisu pod nehtem

Zarůstající nehet

Pokud vám začne zarůstat nehet a vy to neřešíte, může se v kůži zanítit. Zarůstající nehty se týkají především prstů u nohou (palců, ukazováčků). Můžete si je způsobit nevhodnou obuví, časté jsou také z dědičnosti. Ránu se snažte pečlivě očistit. Jestliže zanícení neustupuje, obraťte se na svého lékaře, který vás pravděpodobně pošle na chirurgii. Rozhodně si však nenechte strhnout celý nehet – tím by se problém nevyřešil a je možné, že by se vám zarůstání zase za půl roku vrátilo (až nehet doroste do původní velikosti). Mnohem lepší je úprava nehtového lůžka, která představuje rychlé a trvalé řešení.

Cizí těleso pod nehtem

Zanítit se může například vražená tříska nebo jiná nečistota. Mnoho lidí považuje takové „poranění“ za banalitu a nijak jej neřeší. Třísku se vždy pokuste vyndat a ránu vyčistit. Jestliže tak neučíte, může sice přestat bolet, ale obvykle se do tří dnů zanítí. Hnis se začíná hromadit pod nehtem a může nehet dokonce i celý vytlačit. Ten sice naroste, ale bude zdeformovaný. Toto je sice extrémní případ, může se to ale stát. Rovněž je zde riziko infekce tetanu. Jestliže se vám tedy třísku nedaří odstranit nebo i po jejím vyndání se rána zanítila, navštivte lékaře.

Jak si pomoci od zaníceného nehtu

Ránu, která hnisá, je nutné vydezinfikovat. K tomu vám pomůže peroxid vodíku, líh, jodová tinktura, tea tree olej nebo jiná dezinfekce. Hnis je potřeba z rány odstranit – i přesto, že je to pro vás bolestivé. Zároveň je nutné odstranit příčinu infekce (třísku, zarůstající nehet). Zde si často sami neporadíte a jste nuceni navštívit lékaře.

Hnisavému prstu můžete dopřát také dezinfekční koupel, například v hypermanganovém roztoku. Špetku hypermanganu smíchejte s vlažnou vodou – aby byla zbarvená jen lehce růžově. Nohu namočte a koupejte 10 až 15 minut. Poté ji osušte. Ránu můžete nechat dýchat nebo ji zalepit či obvázat, aby se do ní nedostaly nečistoty. Obzvlášť během zimních a podzimních měsíců je hnis pod nehtech nepříjemný, pokud se objeví u prstu na noze. Nosíme boty s uzavřenou špičkou, které na ránu tlačí a ta je ještě více bolestivá.

Hypermangan dokáže spolehlivě nahradit i odvar z řepíku nebo z heřmánku.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *