Hrbolaté nehty

Všimli jste si drobných hrbolů na svých nehtech a přemýšlíte, jak je vyřešit? Můžete pozorovat hrboly přímo na nehtové ploténce nebo na nehtovém valu. Ve druhém případě (když zduří ta část prstu, ze které nehet vyrůstá) se může jednat o onychomykózu, která se ale projevuje výrazným otokem, změnou barvy nehtu nebo drobnými rankami, co mají tendence k zánětům.

Jakmile vidíte hrboly jen na nehtové ploténce, bude se pravděpodobně jednat o projev nedostatku důležité látky v našem organismu. Hrboly často poukazují na problémy s trávením a metabolismem nebo na vysokou stresovou zátěž pro organismus.

Nedostatek minerálů

Vápník

Hrbolaté nehty na nohách nebo na rukách se spojují především s nedostatkem vápníku a železa. Vápník je minerál, který je důležitý pro správný vývoj kostí a chrupu. Podílí se na nervové činnosti, zmírňuje trávící potíže a podporuje činnost svalů a srdce. Vysoké množství vápníku se nachází v mléčným výrobcích (ze kterých doporučujeme především ty zakysané), dále v luštěninách, rybách, ořeších, ovesných vločkách nebo ve vybrané zelenině.

Železo

Pokud se domníváte, že vaše hrboly na nehtech jsou způsobeny nedostatkem železa, navštivte svého praktického lékaře, který vám odebere krev, a tak zjistí hladinu tohoto minerálu. Nedostatkem železa se mimo jiné projevuje také anémií, únavou nebo bledostí. Nejvíce železa se nachází v játrech a mase, červeném víně, ořeších, ve vybraných obilovinách a luštěninách. Jako prevenci před nedostatkem vitamínů nebo minerálů můžete vyzkoušet speciální komplex přímo na nehty s názvem Biosil. Po něm by vaše nehty měly být pevné a zdravé.

Potíže s trávením

Tyto problémy jsou připisovány především svislému zvlnění nehtů. Namístě je tedy zamyšlení nad vlastním jídelníčkem. Jestliže je nevyváženy s nedostatkem komplexních sacharidů, bílkovin a s přebytkem ztužených tuků, jistě budete mít co napravovat. Tím, že do něj zařadíte nutričně hodnotnější potraviny by se měly hrbolky na nehtech samy srovnat. Jestliže máte potíže s metabolickým systémem, nejčastěji se jedná o jeho zpomalení – například nesprávnou dietou. Svůj metabolismu opět nastartujete kvalitní stravou.

Stres ve škole, v práci, doma

I stres se negativně podepisuje na vašem zdraví a právě nehty jsou toho důkazem, konkrétně horizontální hrboly na nich. Zde pomůže dostatek relaxace a odpočinku. Pokuste se nadnést nad své každodenní problémy a tolik se jimi nezabývat.

Pomocníci z lékárny

Kromě zmíněných vitamínových a minerálních doplňků můžete vyzkoušet také speciální laky, které vaše hrbolaté nehty vyhladí. Nanášejí se přímo na čistý nehet. Důležité je rovněž dbát na hygienu – nehty si pravidelně čistit a zkracovat. Po dlouhém máčení ve vodě je nezapomeňte pořádně osušit a namazat hydratačním nebo výživným krémem.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *