Plíseň na nohách a rukách, na břichu, na zádech nebo třeba na krku dokáže pořádně potrápit. Tyto mykózy jsou bohužel velmi časté a velice rády se ke svým majitelům vracejí. Dbejte tedy především na prevenci, se kterou se plísně úspěšně vyvarujete. Jestliže prevenci podceníte, vsaďte na včasnou léčbu, která dokáže zabránit rozšíření plísně po celém těle nebo do vašeho okolí.

Plísně na kůži nejčastěji způsobují kvasinky nebo dermatofyty. Jelikož těmto organismů dělá dobře teplé a vlhké prostředí, hledejte je především v kožních ohybech (v podpaží, pod prsy, v tříslech, mezi prsty na nohách a rukách). Plísně se objevují během celého roku.

Projevy kožní plísně

Mezi nejčastější projevy plísně na kůži patří podráždění pokožky. To je doprovázeno svěděním, šupinkami, pálením a olupováním. Mohou se také tvořit drobné puchýřky, které později mokvají (v tomto případě se však už jedná o pokročilé stádium mykózy). Jestliže u sebe pozorujete některý z příznaků, určitě navštivte lékaře. Plíseň na kůži může samozřejmě provázet i plíseň na nehtech, která se projevuje zduřením nehtového lůžka, rýhami nebo změnou barvy nehtu. Nehty jsou křehčí a lámou se.

Kde se můžete kožní plísní nakazit

V sauně nebo v bazénu

Kožní plísní se můžete nakazit téměř kdekoliv. Nejčastěji se stává, že si nákazu přinesete z bazénu nebo ze sauny. Tato místa jsou pro vznik plísním opravdovým rájem. Navíc mnoho lidí nedbá na hygienu a i když jsou nemocní, tak chodí plavat.

Doma

Dejte si však pozor i na vlastní koupelnu. Plíseň může vzniknout například na předložce před vanou, která je neustále vystavována vlhkosti. Nebezpečí číhá také ve vašich botách a v ponožkách. Pokud boty nedezinfikujete a ponožky pravidelně neměníte. Tato plíseň se vám nejčastěji objeví mezi prsty na nohou.

Jak se plíseň léčí

Na léčbu plísní se používají antimykotika, která můžete užívat buď vnitřně ve formě tablet, nebo je lokálně natírat na postiženou oblast. Výhodou je, že mnoho z nich zakoupíte i bez receptu v lékárně. Pokud je například víkend a vy se k lékaři dostanete až v pondělí, můžete si tuto mast koupit a vyzkoušet ji. Rovněž pokud na sobě pozorujete první příznaky plísně, mnohdy pomůže důsledná hygiena v kombinaci s antimykotickou mastí.

Masti a krémy

Vždy se nanášejí lokálně, a to i několikrát denně na postiženou oblast. Při dlouhodobé léčbě je důležité přípravky občas změnit, jinak by se mohlo stát, že na plísně přestanou účinkovat. Antimykotika se dělí na specifická a nespecifická. Ta první se soustředí na určité místo látkové výměny, ta druhá působí obecně fungistaticky. Mezi nejznámější masti patří nystatin, clotrimazol nebo canesten. Alternativou k mastím jsou antimykotické tinktury.

Tablety

V závažnějším případech plísně na kůži může lékař navrhnout kombinovanou léčbu, kdy pacient užívá tablety a zároveň maže postiženou oblast krémem.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *