Kvasinky, plísně v organismu

Kvasinky a další plísně v organismu není radno podceňovat. Ať už mluvíme o nejčastější kvasince candida albicans nebo o plísních microsporum a trychophyton, vždy je nutné dbát na prevenci a v případě postižení zahájit včasnou léčbu. Plísně se týkají dětí, dospělích i seniorů. Napadají nehty, kůži, vlasy i vnitřní orgány.

Problémy s nimi řeší muži i ženy. Pokud je však podcení, hrozí, že se z akutního problému stane problém chronický, jehož vyřešení zabere měsíce až roky času. Plísně se často rády vrací, jsou spojovány s nekomfortem a bolestí. Jak se projevují v našem organismu a jak se jich nadobro zbavit? To vám poradíme v tomto článku.

Kvasinky jako zažívací problém

Příznaky plísní ve střevech

Mezi nejčastější příznaky plísně ve střevech patří nadýmání, chuť na sladké, pálení žáhy, bílý povlak na jazyku, svědění kolem řitního otvoru, únava, bolest svalů nebo kloubů či výtok a rozšíření kvasinkové infekce až do intimních partií. Tyto příznaky samozřejmě mohou signalizovat i mnoho jiných nemocí. Doporučujeme vám tedy navštívit praktického lékaře, gynekologa nebo urologa, který stanoví diagnózu a doporučí vhodnou léčbu.

Jak léčit kvasinky v zažívání

Na tuto kvasinkovou infekci vám pomůže protikvasinková dieta, která je založena na omezení cukru, bílé mouky, uzenin a nekvalitních tuků. Na druhou stranu se doporučuje do jídelníčku zařadit zeleninu, kyselejší druhy ovoce, kvalitní maso a vajíčka nebo zakysané mléčné výrobky. Léčbu kvasinek můžete rovněž podpořit užíváním laktobacilů, kteří navrátí vašim střevům ztracenou rovnováhu.

Kdy se mohou kvasinky v těle objevit

Bujení kvasinek v organismu je často spojováno s užíváním antibiotik, která narušují přirozenou rovnováhu. Plísně se běžně vyskytují v každém těle, ale v opravdu malém množství. Pokud tedy oslabíte svůj organismus, může dojít k jejich přemnožení. Prevencí je kvalitní strava a dostatečný odpočinek. Plíseň tedy nemusíte vždy nutně chytit v bazénu, ale může se rozšířit i z vašeho těla. Napadá střeva, způsobuje vaginální mykózy i kožní infekce. Svědění kůže, nepříjemné výtoky, afty nebo třeba poruchy menstruace patří mezi její nejčastější příznaky.

Kvasinky na plicích

Spíše výjimečné je rozšíření plísní do plic. Jedná se o mykotickou pneumonii, která se považuje za akutní infekční zánět. Vyvolat ji může mnoho druhů plísní, mezi něž patří například coccidioides immitis, blastomyces dermatitidis nebo histoplasma capsulatum. Kokcidioidomykóza je častá především ve Spojených státech. Zánět plic často provází vyrážka. Histoplazmóza se může projevit jako obyčejná chřipka a blastomykóza je schopna se z plic rozšířit až na kůži nebo do kostí. Kvasinky na plicích se u nás v Čechách objevují vzácněji.

Postižení jater způsobené plísní

Ano, plísně mohou napadat i naše játra, do kterých se krví šíří ze střev. Mohou se zde projevit problémy s ukládáním tuků nebo nadprodukcí cholesterolu. Játra se vlivem kvasinek dlouhodobě přetěžují a může tak docházet k jejich poškozování.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *