Nehty: Nemoci na rukou i nohou

Máte slabé a zničené nehty? Trápí vás otoky, rýhy, odchlíplé nebo drolící se nehty? Nepřipadá vám jejich barva přirozená a už si nevíte rady, co se svými nehty podniknout? Pomůžeme vám správně diagnostikovat problémy vašich nehtů. Nehty nejčastěji postihuje plísňové onemocnění zvané onychomykóza.

Pro ni je typická změna barvy nehtu spolu s deformací jeho povrchu. Jakmile na nehtech u ruky nebo u nohy objevíte plíseň, s návštěvou lékaře, který vám předepíše vhodné přípravky, určitě neváhejte. Nehty ale obecně mohou zrcadlit stav celého těla. Pokud jsou na pohled zdravé, ale křehké nebo mají rýhy, může to značit i nemoci, které s nehty přímo nesouvisejí.

Onychomykóza a kandidóza

Jedná se o dvě nejběžnější nemoci nehtů. Obě jsou způsobeny plísněmi, které postihují nehet, nehtové lůžky i kožní okolí. Onychomykózu provází ztráta lesku a změna barvy na žlutou nebo šedou. Nehet se deformuje, prohýbá a pod ním se může hromadit rohovějící kůže. Po léčbě antibiotiky nebo při oslabené imunitě se může projevit nehtová kandidóza. Obě nemoci je od sebe těžké rozeznat. Týkají se nehtů na nohách i na rukách. Nehty mohou být na dotek velmi citlivé a bolestivé.

Bílé skvrny na nehtech

S drobnými bílými fleky jste se již na svých nehtech určitě setkali. Obvykle nesignalizují žádný vážnější problém. Údajně se objevují z nedostatku zinku – pokud na tyto skrvny tedy trpíte, vyzkoušejte užívání vitamínů a minerálů určených speciálně pro výživu nehtů. Ve většině případů se však jedná o drobné poranění nehtu, které je způsobeno například nárazem. Stačí opravdu malý náraz, kterého si ani nemusíte všimnout.

Poruchy nehtové ploténky

Časté jsou také různé změny a poruchy na nehtové ploténce. Patří sem třeba podélná rýha, která je spojována s horečnatými onemocněními, vážnými zraněními nebo s otravou. Objevit se mohou také příčné pruhy, jako příznak chronických a infekčních onemocnění. Drobnými tečkami na nehtech je zase charakteristická lupénka.

Změna barvy nehtů

Jakmile vám nehty zešednou nebo zežloutnou, hledejte spojitost s výše zmíněnou mykózou. Jestliže kouříte, pravděpodobně také máte žluté nehty – více na ruce, ve které držíte cigaretu. Dejte si pozor na hnědé zbarvení nehtů, které může být příznakem zhoubného nádoru v těle nebo modré barvy, která je projevem nemocí srdce. Zbarvení nehtů samozřejmě může být způsobeno i častým a nešetrným lakováním.

Zarůstání nehtů a poškození nehtového lůžka

Nehtové lůžko se může poškodit vlivem úrazu. Stává se, že nehet celý upadne. Nebojte se ale, naroste vám nový. Tento problém může být spojen i s různými kožními onemocněními. Trable vám přinese také zarůstání nehtů, které trápí především palce a ukazováčky u nohou. Zarostlý nehet bolí, doprovází ho otok a často i hnisavá infekce. Pokud vám nehty dlouhodobě zarůstají, obraťte se na chirurgického specialistu, který nehet upraví. Jako prevence zde poslouží správné střihání nehtů a časté střídání bot – ideálně ne s úzkou špičkou.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *