Onychomykóza: Příznaky, léčba

Onychomykóza (jinak také dermatofytická onychomykóza, tinea unguium) je jedním z nejčastějších nehtových onemocnění. Projevuje se jednak plísňovou infekcí, tak i deformací nehtu. Týká se všech lidí bez rozdílu věku. Postihuje nehty na rukách i na nohách. V tomto článku vám poradíme, jak se s onychomykózou vypořádat a jak jí předejít.

Prevence nebo včasný zásah je tím nejlepším, co můžete udělat. Onychomykóza je zákeřné onemocnění, které sice nemusí bolet, dokáže ale negativně působit na psychiku dětí a dospělých. Člověk, jehož nehty jsou postižené touto nemocí, se za ně stydí, nechce je ukazovat svému okolí. Navíc může nákazu rozšířit i mezi další členy v domácnosti. Infekce se může přenést pouhým dotekem.

Běžné příznaky onychomykózy

Onychomykóza se projevuje dvěma základními příznaky, a to plísní a deformací nehtu. Je to nejčastější nehtové onemocnění, které trápí až 8 % populace. K tomu abyste onychomykózu poznali na první pohled, vám pomohou i další příznaky, mezi které patří například změna barvy nehtu (na žlutou, bílou, černou, zelenou), ztluštění nehtu, drobné zanícené ranky v okolí nehtového lůžka i přímo pod nehtem nebo šupinatá kůže.

Proč onychomykózu nepodceňovat

Nehtové infekce rozhodně neberte na lehkou váhu. Onychomykóza je nepříjemné onemocnění, při kterém jsou nehty nevzhledné a drolí se. Navíc se mezi lidmi běžně přenáší. Pokud někdo touto nemocí trpí a jde například do bazénu nebo do sauny, může ji snadno a bezohledně šířit mezi další lidi. Onychomykózou se mohou nakazit děti, dospělí i senioři. Neléčená nemoc pozvolna prostupuje až k nehtovému lůžku. Je tedy jasné, že včasná léčba je rychlejší a snadnější. Pokud je nemoc již v pokročilé fázi, může být její úplné vyléčení komplikované.

Kde se infekcí můžete nakazit

Nebezpečí na vás číhá v bazénech, saunách, společných sprchách i u vaší manikérky či pedikérky. Nakazit se můžete při používání společných ručníků nebo když chodíte bosí doma v koupelně, která je neustále vystavovaná vlhkosti – právě ta představuje pro plísně živnou půdu. Jako prevence tedy funguje nenavštěvovat veřejné bazény, vyhnout se používání společných ručníků a také pravidelně měnit obuv, ponožky a boty občas vydezinfikovat.

Druhy onychomykózy

Nejčastěji se setkáte s distální subunguální onychomykózou, která od okraje nehtu postupuje k nehtovému valu. Častá je také bílá onychomykóza, co napadá nehtové ploténky a projevuje se bílým zabarvením. Méně častou formou tohoto onemocnění je proximální subunguální onychomykóza, která naopak začíná od nehtového valu a týká se především lidí o oslabenou obranyschopností. Onemocnění může rovněž propuknout vlivem kvasinkové infekce, které předchází oslabení nehtu častým mytím rukou či nohou.

Jak se léčí onychomykóza

Při prvních příznacích této nemoci doporučujeme navštívit lékaře, který vám předepíše antimykotika. Ta se mohou nanášet formou masti přímo na poškozený nehet nebo podávat v tabletách. Pro úspěšné vyléčení je potřeba, aby nehet celý odrostl. Což zejména u nehtů na nohou může trvat až půl roku. Lokální léčba je šetrnější než polykání tablet s účinnou látkou, kdy se léčivá látka k postiženému místu přenáší krví. Jestliže onychomykóza poškodila i nehtové lůžko, doporučuje se tyto metody léčby kombinovat. Vhodný postup zvolí váš praktický lékař nebo kožní specialista.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *