Pálení, svědění chodidel: Příčina

Pálení a svědění chodidel může být příznakem mnoha nemocí. Často se hovoří o syndromu neklidných nohou nebo o cukrovce. Úporné pálení však může signalizovat i kožní mykózu. Proto jej rozhodně nepodceňujte a i pokud se vám vaše noha zdá na první pohled v pořádku, tak při dlouhodobých potížích vyhledejte praktického lékaře. Jestliže pozorujete příznaky plísně, můžete se obrátit rovnou na kožního specialistu.

Svědění chodidel dokáže značně znepříjemnit celý den. Mnoho lidí musí nosit uzavřené boty, v práci stát nebo sedět. Pokud nemáte ani chvilku volného času, nohu si ani nepoškrábete – ne že by drbání nějak pomáhalo, většinou svědění jenom zhorší. Pokud se jedná o kožní mykózu, můžete předpokládat, že se vám z chodidel rozšíří i na vaše nehty.

Co nejčastěji znamená pálení a svědění chodidel

Cukrovka

Jedná se o takzvaný syndrom diabetické nohy. Pálení chodidel zde provází mravenčení. Jestliže máte cukrovku a tím pádem i nabýváte podezření, že se jedná o diabetickou nohu, spěchejte s tímto problémem k lékaři. Cukrovka často vede k amputaci končetin, v tomto případě vaší nohy. Prevencí proti tomuto onemocnění je pohyb a dodržování hygieny nohou.

Syndrom neklidných nohou

Tento syndrom se projevuje svěděním, škubáním a trháním. Nemoc souvisí s dědičností a také s mnoha závažnějšími chorobami. Na druhou stranu se může jednat i pouze o nedostatek vitamínu B. Konečnou diagnózu však nechte na svém lékaři.

Kožní nebo nehtová mykóza

Kožní nebo nehtová mykóza je nejčastější příčinou pálení nohou. Pokud vás svědí pokožka na chodidlech, zujte si boty, sundejte ponožky a nohy si důkladně prohlédněte. Vidíte suchou pokožku? Kožní vyrážku nebo dokonce zanícená místa? Plísně nejčastěji vznikají v meziprstí, odkud se rozšiřují na chodidla a nehty – ty pak nabývají nažloutlého odstínu, praskají a otékají. Mykóza by na první pohled měla být zjevná. Pokud jste ale objevili jenom vyrážku, může se jednat třeba jen o alergii na prací prášek nebo potničky, které jsou příčinou neprodyšných bot a ponožek.

Jak předcházet pálení chodidel z důvodu plísně

Plísňovému onemocnění je vždy lepší předejít, než se posléze potýkat s jeho léčbou. Zrovna u nohou je prevence velmi jednoduchá. Vyhněte se veřejným bazénům, saunám a dalším místům, kde přicházíte do kontaktu s dalšími lidmi. Pokud už si jdete zaplavat, nohy si doma důkladně vydezinfikujte – například koupelí v hypermanganovém roztoku.

Každodenní hygiena

Každý den si měňte ponožky, dezinfikujte své boty a pokud máte v práci možnost, přezouvejte se. Ze svých chodidel pravidelně odstraňujte starou a ztvrdlou kůži, která se usazuje především mezi prsty. Stejně tak pečujte i o své nehty. Základem je jejich čištění, stříhání a mazání celých chodidel hydratačními krémy.

Jako první pomoc proti plísním na nohách fungují volně prodejně antimykotické masti a krémy. Stojí pár korun a pokud je budete používat pravidelně, plíseň brzy zmizí. Při dlouhotrvajících potížích ale určitě doporučujeme navštívit lékaře, který stanoví přesnou léčbu.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *