Popraskané paty

Popraskané paty jsou estetickým i zdravotním problémem. Nejenže vašim nohám na kráse rozhodně nepřidají, mohou i bolet, svědit a zanítit se. Popraskané paty nejčastěji vznikají z nedostatečné hygieny. Pokud stále chodíte v uzavřených botách, neměníte si pravidelně ponožky nebo podceňujete pedikúru, může vám pata prasknout.

Popraskané paty trápí ženy i muže. Nejčastěji vznikají v podzimních a zimních měsících, ve kterých nosíte plné boty. Navíc pokud tyto boty jsou vyrobeny z nekvalitní syntetiky, mohou se v nich vaše nohy potit a zapařovat. Protože nohy vlhnou, jejich pokožka nemůže volně dýchat. Kůže na patách tvrdne a praská.

Prevence před popraskáním pat

Přezouvejte se a často střídejte obuv

Pokud stále nosíte ty samé boty, není divu, že vás na nohách trápí kožní problémy. Boty je dobré střídat – abyste se vyhnuli nepříjemným puchýřům a otlakům v jedné části nohy. Dále je nutné je pravidelně větrat a dezinfikovat. Toto platí u jarní, letní, podzimní i zimní obuvi. Jestliže pracujete v kanceláři, určitě vám doporučujeme se přezouvat do dobře větraných a prodyšných pantoflí. Noste ponožky jen z kvalitních materiálů – ideálně bavlněné – které každý den střídejte a perte je v pračce minimálně na 40°C.

Kvalitní péče o pokožku nohou

Nepodceňujte ani péči o své nohy. Nohy myjte, sušte a pravidelně z nich odstraňujte odumřelou kůži. Před nazutím bot můžete použít speciální deodorační pudr, na noc zase doporučujeme nohy namazat hydratačním krémem. Jestliže si se svými chodidly nevíte rady, navštivte pedikérku, která vám poradí, jak o ně správně pečovat.

V obchodech dnes máte možnost zakoupit výživnější krémy s hustou konzistencí, které mají vysoký obsah olejů či rostlinných másel. V případě ošetření nohou na noc si můžete obléci bavlněné ponožky s pružnou gumičkou, které udrží vaše nohy během celé noci vyživované a vám nezpůsobí žádné otlaky.

Jak si poradit s popraskanou patou

Pokud jste zjistili, že vám praskla paty, určitě ji mažte hydratačním krémem a udržujte ji v suchu a čistotě. Raději než po obyčejné pemze sáhněte při ošetření po kvalitním kovovém nebo skleněném pilníku a jím odstraňte přebytečnou kůži. Pokud pemzu neumíte používat, můžete si ní způsobit drobné oděrky. Navíc pemzu těžko vydezinfikujete a může být tedy domovem mnoha bakterií a plísní. S kvalitním pilníkem snadno odstraníte odumřelou kůži.

Pedikérka možná použije speciální seřezávač kůže. Jedná se sice o nejefektivnější metodu, vy sami byste si jím však mohli ublížit. Pata je hůře dostupné místo na těle a pokud s péčí o nohy teprve začínáte, zvolte si jednodušší nástroj pro údržbu svých pat a chodidel.

Pomůže i vaše lednička

Na péči o popraskanou kůži na patách existuje mnoho babských rad. Doporučuje se například používat sádlo, které pokožku perfektně promastí, nebo citrón, který má hydratační účinky. Za vyzkoušení stojí také tvaroh zabalený do igelitu – ten opět funguje stejně jako hydratační nebo výživné masti.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *