Štěpení, lámání a třepení nehtů

Štěpení, lámání a třepení jsou opět příznaky toho, že s vašimi nehty není něco v pořádku. Nejčastěji se jedná o nedostatek vitamínů či minerálů, špatnou péči o nehty nebo i o nějakou vážnější nemoc, která se právě takto projevuje. Mnoho žen s nehezkými a nezdravými nehty na rukách sahá po umělých nehtech, které jejich vlastní překryjí a vypadají mnohem lépe.

Dejte svým nehtům ještě jednu šanci. V tomto článku vám poradíme, jak vyřešit nehty, které se lámou nebo třepí. Pokud vám ale dojde trpělivost a nebudete si se svými nehty vědět rady, obraťte se na lékaře, případně na manikérku. Postupně tak budete moci vyřešit jednotlivé příčiny vašich problémů.

Nedostatek vitamínů a minerálů

Jaké vitamíny a minerály působí na naše nehty

Naše tělo potřebuje živiny. Jejich nedostatek se pak projeví zhoršenou kvalitou nehtů, vlasů nebo pokožky. Ne nehtech můžete pozorovat nedostatek vápníku, který rovněž vede ke vzniku osteoporózy, depresím, podrážděností nebo bolesti svalů. Dále nedostatek vitamínu A, který způsobuje únavu a snížení imunity, padání vlasů nebo zhoršené vidění. Na kvalitu vašich nehtů má vliv také vitamín B2, jehož nedostatek se projevuje jejich třepením, suchou pokožkou, ekzémem nebo praskajícími koutky v ústech. Nedostatek železa, zinku, selenu nebo vitamínu C – i tyto látky naše tělo potřebuje pro kvalitní nehty.

Pomohou vitamínové doplňky

Jestliže máte podezření, že některého minerálu nebo vitamínu máte málo, vyzkoušejte speciální doplňky na nehty. Pokud se problém skrývá v této oblasti, měla by se jejich kvalita během dvou měsíců zlepšit. Alternativou k vitamínovým tabletám jsou i laky, které se nanášejí přímo na postižené nehty. Mnohem lepší je samozřejmě upravit svůj jídelníček tak, aby byl vyvážený a obsahoval všechny pro vaše tělo potřebné živiny.

Špatná péče o nehty

Nůžky, kleštičky a pilník

Někdo se o své nehty musí starat každý den, jiný si jich ani nevšimne a má je krásné. Stav nehtů ovlivňuje mnoho faktorů včetně genetiky. Roztřepené a zlomené nehty okamžitě odstřihněte – buď s pomocí ostrých nůžek nebo kleštičkami. Pozor, abyste si při zatrhnutí nehtu nezpůsobili záděru. Nehet poté zapilujte dřevěným nebo skleněným pilníkem. Pilujte vždy v jednom směru. Jestliže poničený nehet neodstraníte, jeho rozštěpení se samozřejmě bude rozšiřovat dále a nikdy neodroste.

Krémy, olejíčky a zábaly

Samotné nehty i pokožku kolem nich pravidelně ošetřujte hydratačními krémy nebo oleji. Pro zpevnění nehtů je vhodný dýňový olej, který stačí jemně vmasírovat a nechat ho působit přes noc. Někomu vyhovují také různé výživné a zpevňující laky, které se zasadí o pěstěnější vzhled nehtů. Oblíbené jsou rovněž parafínové zábaly, které dnes provádí většina zkušených manikérek.

Třepení nehtů vlivem nadměrného vysušování

Pokud si ruce často myjete ve vodě, vaše nehty budou křehčí a náchylnější k lámání a třepení. Jestliže tedy můžete, vyhněte se dlouhému namáčení vašich rukou. Pokud například myjete podlahu nebo okna, používejte jen šetrné mycí prostředky a poté ruce omyjte čistou vlažnou vodou a hydratačním mýdlem. Nakonec je ošetřete mastným krémem. Tyto krémy je vhodné používat i v zimních měsících, kdy se pokožka vlivem chladu více vysušuje.

Poruchy štítné žlázy

Třepení nehtů může poukazovat také na poruchu funkce štítné žlázy. Toto onemocnění dokáže odhalit jen váš lékař. Pokud na sobě pozorujete i další příznaky spojené s tímto problémem, neodkladně kontaktujte svého lékaře.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *