Záděry kolem nehtů a jejich příčina

Trpíte na nehtové záděry? V dnešním článku vám poradíme, jak se s nimi vypořádat. Dozvíte se, z jakého důvodu vznikají a jak se jim vyhnout. Záděry jsou drobné ranky v nehtovém okolí, které způsobuje zatržení kůže. Na svých rukách si je způsobíte velmi snadno – obvykle stačí, když budete neopatrní při běžné kancelářské činnosti.

Drobné oděrky si můžete způsobit nejen při svém zaměstnání, ale také ve volném čase. Ke vzniku záděr přispívají i roztřepené a slabé nehty, které se snadněji zatrhávají. I kůže kolem nich totiž může být mírně deformovaná. Pokud se už záděry objeví, bolí, takže je opravdu nepřehlédnete. Sice nejsou nijak infekční, ale i z drobné ranky si může rozvinout nepříjemný zánět.

Jak vznikají záděry

Záděru kolem nehtu si způsobíte velmi snadno. Při běžné činnosti se můžete zranit téměř o cokoliv – stačí proříznout prst papírem, zranit se kuchyňským nožem při krájení zeleniny nebo si odloupnout kousek kůže při kterékoliv jiné domácí činnosti. Záděru si způsobíte třeba i tak, když strkáte ruku do poštovní schránky. Na volnou visící kůži se pak mnoho lidí nemůže dívat a ve spěchu se ji snaží rychle odstranit (rukou, zuby, nůžkami). Jestliže však zatáhnou příliš silně, může v okolí nehtového lůžka vzniknout drobná a velmi bolestivá ranka.

Záděry si rovněž můžete způsobit nesprávným postupem při manikúře nebo když okusujete či ostříháváte ztvrdlou a suchou kůži kolem nehtů.

Jak se léčí záděra

Držte své ruce v čistotě

Pokud jste si vytvořili záděru a volná kůže je stále v jejím místě, pokuste se zjemnit tvrdou pokožku (například koupelí v teplé vodě s rostlinným olejem) a kůži opatrně odstřihněte. Následně ranku dobře vydezinfikujte, osušte a namažte hydratačním krémem. Pokud pracujete v prašném prostředí nebo se při práci své ruky neustále dotýkáte, určitě doporučujeme poškozený prst zalepit. Na noc ho ale vždy odlepte a nechte pokožku volně dýchat.

Na záděry se prodává také speciální přípravek – transdermální kolagen. Jedná se o gelovou směs bylinek, které přispívají k rychlejšímu zhojení poškozené tkáně. Obsahuje například heřmánek, řepík nebo měsíček lékařský. Spolehlivě působí také kalciová mast. I pokud ale záděru ničím neošetříte a pouze ji budete držet v čistotě, rychle se vám zahojí.

Nutnost chirurgického ošetření

To však neznamená, že byste tento kožní problém měli podceňovat. Jestliže záděru necháte být tak, jak je, a ona se vám zanítí, můžete si být téměř jisti výletem na pohotovost. Mnohdy je nutné upravit nehtové lůžko a ránu pečlivě vyčistit na chirurgii.

Jak záděrám předcházet

Záděrám se samozřejmě můžete spolehlivě vyhnout. Základem je nepodceňovat péči o své nehty a ruce. Pokud se vám nehty drolí, lámou a postrádají pevnost, navštivte manikérku, která vám je upraví a naučí vás si nehty správně pilovat. Rovněž do svého jídelníčku zařaďte doplňky s vitamíny a minerály na nehty.

Nepodceňujte každodenní péči o své nehty

Pokožku svých rukou neustále hydratujte. Suchá pokožka je totiž k záděrám mnohem náchylnější než mastná. Proto můžete své nehty ošetřovat přímo speciálními mastmi nebo olejíčky. Přebytečnou nehtovou kůžičku nikdy neokusujte ani nestříhejte, ale zatlačujte ji k nehtům pomocí speciální tyčinky.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *