Zarůstání nehtů na nohou – zarůstající nehet

Zarůstání nehtů je problém, který se týká především prstů u nohou. Zarůstat mohou nehty na vnitřní i vnější straně palců, na ukazováčcích, prostředníčcích, prsteníčcích i malíčkách. Dříve se zarostlý nehet řešil strhnutím, dnes se naštěstí využívají již modernější a účinnější metody. Jestliže vás nehet trápí, určitě doporučujeme navštívit chirurgii.

Z jakých důvodů nehty zarůstají? A jaké jsou současné postupy léčby tohoto bolestivého a zároveň i estetického problému? V případě zarůstání se nehtová ploténka zařezává do kožního okraje. Bolestivě tlačí a způsobuje zánět, takzvanou paronychii. Může se jednat o akutní i chronický problém. Záleží jen, jako dlouho budete vyčkávat s jeho řešením.

Strhnutí nehtu nebo plastika nehtového lůžka

Samozřejmě, že narazíte i na lékaře, kteří vám bez váhání nehet strhnou. Píchnou umrtvující injekci a během pár minut bude po všem. Chvíli trvá, než nehet doroste do své původní velikosti. Tento zákrok však většinou bohužel nepomůže a zarůstání se opakuje. Stejně tak je i zbytečné vystříhávání nehtu, který zarůstá do kůže.

Daleko lepším řešením je plastika nehtového lůžka, při které se nehet mírně zúží a za pomocí laseru se upraví nehtový val. Nejedná se tedy o žádné drastické řešení – o svůj nehet rozhodně nepřijdete. Rána se vydezinfikuje a vyčistí. Pokud jedna operace nepomůže, určitě vše vyřeší druhá. Problémy se zarůstajícími nehty se pak již běžně neopakují. Tato úprava se rovněž provádí s lokálním umrtvením. Spíše než v nemocnici vám ji provedou na nějaké soukromé ambulanci.

Jak se projevuje zarůstající nehet

O zarůstání nehtů určitě není nutné déle hovořit. Na začátku obvykle ucítíte tlak nehtu na jeho okolí. Může se zde objevit i mírné zarudnutí. Pokud se tento stav nijak neřeší, může nehet zarůst do kůže, rána se zanítí a vy sami již nejste schopni se problému zbavit. Zarůstající nehet se může objevit opravdu znenadání – například po nošení nových bot. Týká se rovněž miminek, u kterých vy sami můžete zarůstání nehtů vypěstovat.

Jak předcházet zarůstání nehtů

Kvalitní boty

Základní prevencí před zarůstajícími nehty je vhodná obuv. Volte boty s volnější a kulatou špičkou. Výběr nepodceňujte u sebe ani u malých dětí, jejichž boty by měly být cca o 12 mm větší – jedině tak budou mít prsty dostatek prostoru.

Správné stříhání nehtů na nohou

Nehty na nohách nikdy nestříhejte do kulata, vždy by měly mít rovný tvar. Jestliže si nejste jisti správným střihem, navštivte pedikérku, která vám s úpravou nehtů pomůže. Zároveň může odstranit první předpoklady pro zarůstající nehet. Tvar nehtu je však částečně dán i dědičností, takže je možné, že se jeho zarůstání nevyhnete. Na nehty používejte výhradně ostré nůžky nebo kleštičky. Jejich stav kontrolujte minimálně jedenkrát týdně, kdy z nehtu vždy odstraníte nečistoty a starou kůži.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *