Žluté nehty na nohou a rukou

Nevzhledné žluté nehty na rukách a nohách trápí mnoho žen i mužů. Čím takové zabarvení může být způsobeno? Jak se žlutých nehtů zbavit a jak nepěknému vzhledu předejít? Krásné a pěstěné nehty jsou naší vizitkou. Je jedno, zda je nosíte dlouhé nebo na krátko ostříhané, je však důležité, aby vypadaly zdravě a upraveně.

Barva nehtů je částečně dána i genetikou. Žluté zbarvení však může signalizovat i nějaké onemocnění. Nejčastěji se jedná o postižení plísní, poruchy štítné žlázy, nemoci plic, cukrovku, lupénku nebo nemoci jater. Žluté nehty provázejí často také kuřáky a kuřačky, a to ať už vykouří krabičku denně nebo neodolají čas od času jedné cigaretě.

Žluté nehty vlivem plísně

Zákeřná onychomykóza

Mykóza je nejčastější příčinou zažloutlých nehtů. Pozorujete kolem nehtů otok, suchou kůži nebo šupinky? Svědí vás pokožka a rudne? Pak se určitě obraťte na svého praktického lékaře nebo na dermatologa. S plísní si nezahrávejte. Pokud ji nebudete léčit, může se rozšířit po celém těle. Navíc se vždy jedná o infekční plíseň, kterou můžete lehce přenést na svého partnera, děti, rodiče a dokonce i na zvířecí členy domácnosti. Na plíseň vám mnohdy zabere i volně prodejná mastička.

Žluté nehty díky cigaretám

Kouření cigaret je spojováno s mnoha negativními dopady na naše zdraví. Ani to však kuřáky většinou neodradí. Největším strašákem je rakovina plic. Žluté nehty či načichlé oblečení ale také nepředstavuje nic hezkého. To, že vám nehty zežloutly vlivem cigarety poznáte i podle toho, že je máte zbarvené na té ruce, ve které běžně držíte zapálenou cigaretu.

Používání tmavých laků na nehty

Ano, i časté lakování nehtů může vést k zažloutlým nehtům. Černá, modrá nebo sytě fialová barva může nehtům propůjčit šedý až žlutavý nádech. Pokud tedy zažloutlé nehty na rukách a na nohách pozorujete krátce po odlakování, nemusíte panikařit, je to vcelku normální. Pro příště použijte kvalitní podkladový lak, kterým zabarvení nehtu zamezíte.

Další závažná onemocnění

Žlutým zbarvením se může projevit třeba žloutenka nebo jiné onemocnění jater. Tato barva se týká také poruch štítné žlázy nebo cukrovky. Pokud tedy dlouhodobě pozorujete nepřirozené zbarvení svých nehtů, zaměřte se i na další příznaky. Jestliže získáte podezření na nějaké onemocnění, určitě o tom informujte svého lékaře.

Jak se zabránit žlutým nehtům

Žlutého nádechu se můžete z nehtů zbavit omytím prstů v roztoku vody a citronové šťávy nebo vody s peroxidem. Po takové koupeli své nehty a pokožku rukou či nohou však důkladně promažte hydratačním krémem nebo olejem. Rozhodně ruce ale nekoupejte příliš dlouho nebo hodně často. Peroxid vysušuje a při nadměrném používání by se vám nehty mohly začít lámat.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *